Dolnośląski Festiwal Nauki - 2014
19 września 2014

Wykład profesora Miodka

19 września 2014 r. 52 uczniów naszej szkoły wyjechało do Wrocławia  na Dolnośląski Festiwal Nauki, by w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego wysłuchać wykładu znanego nam z programu „Ojczyzna – polszczyzna” profesora Miodka.

Temat wykładu, który inaugurował  tegoroczny DFN , brzmiał „Rozum w języku”. Można się było głowić, co ma język do rozumu, ale profesor, jak zwykle zresztą, nie zawiódł. W barwny i obrazowy sposób uświadomił młodszym i starszym słuchaczom, że wszystko w naszym języku związane jest z rozumem i że językiem należy się posługiwać mądrze.

Z ciekawością słuchaliśmy o dobrych i złych końcówkach, właściwych formach wyrazowych i poprawnej odmianie wyrazów. Nie sposób przytoczyć ilości przykładów, które profesor podawał jako dowody ”rzeczowe”  swojego wykładu. Nie wiadomo kiedy minął czas przeznaczony na prelekcję. I w tym roku profesor otrzymał gromkie brawa, bo wykład  był bardzo ciekawy. Już wiemy, że następny rok  DFN nie obejdzie się bez udziału naszych uczniów, bo to tradycja naszej szkoły.