Podsumowanie praktyk zawodowych
1 czerwca 2017

W dniu 31.05.2017 roku w siedzibie Sekcji Handlowej Zakładu Zachodniego "PKP Intercity" S.A. we Wrocławiu został przeprowadzony TEST EGZAMINACYJNY oraz podsumowanie miesięcznych praktyk zawodowych uczniów III klasy Zespołu Szkół w Żarowie o kierunku Technik Transportu Kolejowego.

Przedstawiciele Pracodawców Kolejowych z Grupy PKP tj. "Intercity", "CARGO" Spółki Samorządowej "Koleje Dolnośląskie" dokonały analizy i podsumowania praktyk zawodowych u Pracodawców.
Młodzież z tej klasy oceniając praktyki wyraziła swoje zadowolenie z zaangażowania i prowadzenia zajęć praktycznych podkreślając dużą przekazaną wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą obsługi wagonów, pojazdów trakcyjnych, elementów ruchowych i handlowych na pociągach uruchamianych przez przewoźników pasażerskich i towarowego podkreślając przekazaną dużą wiedzę przez opiekunów praktyk.

Na praktykach w "IC" oraz "KD" mogli uczestniczyć czynnie w obserwacji pracy kierownika pociągu, konduktora poprzez sprzedaż biletów, udzielania informacji podróżnych w pociągach z zakresu skomunikowań, przesiadek na stacjach pośrednich oraz prowadzenia dokumentacji pociągowej pod nadzorem drużyny konduktorskiej i trakcyjnej. W sposób bardzo dokładny zostali zapoznani z budową i obsługą pojazdów trakcyjnych i wagonów eksploatowanych u przewoźników.

Dużym akcentem podkreślali warunki pracy maszynisty na pojeździe trakcyjnym typu "DART" ze Spółki "PKP Intercity" oraz na "Impuls" i "SA" ze Spółki "Koleje Dolnośląskie". Spółka "CARGO" przedstawiła na praktykach zapoznanie z budową i eksploatacją wagonów towarowych z jednoczesnym udziałem w dokonywaniu szczegółowej, uproszczonej próby hamulca na zwartym składzie pociągu towarowego.
Po sprawdzeniu Testów opracowanych przez Pracodawców i ogłoszeniu wyników każdy przedstawiciel podkreślał przyjęcie do pracy po ukończeniu szkoły i zaliczeniu pozytywnym egzaminów kwalifikacyjnych.

Na pytanie Pana Dyrektora Janusza Kaziora ze Spółki "Intercity", czy chcą pracować na kolei po ukończeniu szkoły, większość już zadeklarowała, że chce podjąć pracę!!!

W imieniu Dyrekcji Zespołu Szkół w Żarowie, uczniów klasy III Technikum składam serdeczne podziękowania za trud włożony przez wymienione Spółki opiekunom, Zarządom Spółek, że podjęli się tej trudnej i odpowiedzialnej pracy w szkoleniu przyszłych kolejarzy.