WGA Wrocław 9.02.2018
12 luty 2018
W dniu 09 lutego 2018 roku dzięki uprzejmości Pana Naczelnika z Sekcji PLK we Wrocławiu młodzież z klasy I technikum z Żarowa o kierunku technik transportu kolejowego, po raz pierwszy w swoim życiu mogła zobaczyć  pracę dyżurnego ruchu, nastawniczego na jednej z największych nastawni dysponujących w części zachodniej Polski tj. nastawni WGA we Wrocławiu. Oprócz obserwacji pracy dyżurnego dysponującego, dyżurnego pomocniczego oraz nastawniczych, młodzież mogła zapoznać się z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym, wyposażeniem nastawni pod czujnym okiem Pana Marcina, Zawiadowcy z tej Sekcji. Na zadawane pytania uczniów Pan Zawiadowca i Pani dyżurna nastawni dysponującej WGA we Wrocławiu udzielali wyczerpujących odpowiedzi dotyczących pracy ISDER oraz nastawniczego. Dodatkowo pod nadzorem Pani dyżurnej, jeden z uczniów mógł przygotować drogę przebiegu dla pociągu wjeżdżającego od strony Grabiszyn PODG do stacji Wrocław Główny. Uczniowie również bacznie obserwowali wjazd pociągów pasażerskich do stacji Wrocław Główny od strony Opola, Kłodzka, Jelcz Laskowic, zwracając szczególną uwagę na stan techniczny taboru oraz czy pociąg wjeżdża z sygnałami końca pociągu. Zostali również zapoznani z SWDR oraz wszelkimi dokumentami, które obowiązują na nastawni dysponującej zgodnie z obowiązującymi przepisami Ir-1.
Reasumując zorganizowaną wycieczkę, młodym adeptom podobała się praca, gdzie w sposób znaczący zauważyli, że praca dyżurnego ruchu, nastawniczego jest bardzo odpowiedzialna. W tej pracy podczas pełnionego dyżuru należy być skupionym i tak prowadzić ruch pociągów w obrębie stacji Wrocław Główny, by zachować wszelkie standardy bezpieczeństwa obowiązujące na sieci PKP.