Procedury COVID
E-dziennik
Rekrutacja 2021/2022
Procedury bezp.
Bezpieczna szkoła
Depresja Rozumiesz - Pomagasz
Office 365
Aktualności
Z życia szkoły
Historia szkoły
Kontakt
Galeria
Filmy
Grono pedagogiczne
Zajęcia pozalekcyjne
Osiągnięcia
Samorząd uczniowski
Biblioteka
Pedagog
Pedagog rewalidacja
Wskazówki dla rodziców do pracy z dzieckiem w domu
Pedagog zajęcia z pomocy psychologiczno - pedagogicznej
Kurs Technik Logistyk
Misja Szkoły
Ochrona danych osobowych
O języku najmłodszych pokoleń słów kilka….
Tegoroczny XV już Dolnośląski Festiwal Nauki we Wrocławiu nie obył się bez naszej obecności.
21 września 2012 r. 73 uczniów klas technikum z wychowawcami zasiadło w auli Unii Europejskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, by wysłuchać inauguracyjnego wykładu profesora Jana Miodka.
Tym razem temat dotyczył „Języka najmłodszych pokoleń”. Jak co roku temat wykładu profesora intrygował słuchaczy. Zdziwienie zebranych wywołały znane formy przypadków rzeczowników, które uległy ewolucji.
Kto z nas wiedział, że kiedyś nasi przodkowie mówili: „daj to bratowi” a nie „bratu”? Jeszcze bardziej zainteresowało zastosowanie w języku codziennym wtrętów pochodzących z języków obcych. Z wielką uwagą uczniowie słuchali wywodu profesora na temat ubóstwa stylistycznego i wyrazowego młodych ludzi, pomimo że mają możliwość rozwijania się i poszerzania wiedzy.
Pan profesor, co było nader zaskakujące, wcale nie potępiał nadmiaru słownictwa wkraczającego na „nasz teren językowy”, ale zwrócił szczególną uwagę na błędy stylistyczne wynikające z nieprawidłowego zastosowania wyrazów. Trudno powiedzieć, że nie zainteresował uczniów, bo gdy przytoczył przykłady wpływu j. angielskiego do języka Kościoła, to wszyscy wybuchnęli gromkim śmiechem.
Jeszcze po wykładzie niektórzy cytowali „wpadki” językowe typu: „musisz się zresetować”, „Musicie mieć full time dla Jezusa” itp. Na pewno słowa profesora na długo zapadną w pamięci, bo takich wykładów się nie zapomina, a o ważności słów będzie przypominało wspólne zdjęcie i liczne autografy, które profesor cierpliwie rozdawał… a my już teraz czekamy na przyszły rok i kolejne spotkanie z Profesorem…..