Wycieczka zawodoznawcza "PESA" Bydgoszcz
25 października 2018

W dniu 19.10. 2018 r. uczniowie klas technikum o kierunku technik transportu kolejowego Zespołu Szkół w Żarowie (Dolny Śląsk) uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Zakładu „PESA” w Bydgoszczy w ramach projektu „Rynek pracy coraz bliżej – dla uczniów kształcenia zawodowego powiatu świdnickiego”, organizowanego przez Fundację „Krzyżowa”. Celem wycieczki było zwiedzanie hal produkcyjnych pojazdów kolejowych, zapoznanie się ze sposobem ich montażu oraz obejrzenie prezentacji multimedialnej Zakładu „PESA”.

Dzięki uprzejmości Pana Macieja Grześkowiaka – PR Managera przedsiębiorstwa Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz, uczniowie poznawali bieżącą produkcję pociągów elektrycznych i spalinowych, lokomotyw oraz tramwajów, które na co dzień służą mieszkańcom wielu miast w Polsce – między innymi we Wrocławiu, przewoźnikom pasażerskim: PKP „Intercity” S.A., Spółce „Przewozy regionalne” sp. z o.o. oraz wielu innym krajom Europy.

Młodzież mogła zobaczyć (gotowy do wyjazdu) najbezpieczniejszy pojazd spalinowy „Link” dla przewoźnika kolei „DB” – Deutsche Bahn, który wyposażony jest w silniki spalinowe nowej generacji i zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej spełnia wymagania w zakresie emisji spalin na poziomie III B, a system sterowania umożliwia jazdę w trakcji wielokrotnej do trzech pojazdów. Niezapomnianym wrażeniem dla uczniów była również możliwość wejścia do kabiny maszynisty tego pojazdu i zobaczenia (jako jedni z pierwszych) jej wyposażenia .

Przedstawiciele Zakładu „PESA” zaproponowali młodzieży także dobrze płatną pracę (nie tylko w ramach staży, czy prac wakacyjnych ), zapraszając tym samym w szeregi pracowników zakładu.

Dyrekcja Zespołu Szkół w Żarowie, młodzież oraz opiekunowie dziękują serdecznie Zarządowi Zakładu „PESA” w Bydgoszczy za poświęcony czas, przygotowanie prezentacji zakładu oraz pokazanie niektórych hal produkcji pojazdów dla pasażerów z kraju i z zagranicy.

Dziękujemy także Fundacji „Krzyżowa” za możliwość zorganizowania wycieczki związanej z branżą kolejową, która miała na celu poznanie ciekawostek technicznych dotyczących produkcji pojazdów kolejowych.